Gürcistan Oturum Başvurusu

Gürcistan’da oturum izni alma konusunda bilgi vermek için bu makalemizi hazırladık. Türkiye’nin kuzeydoğu sınırından komşusu olan Gürcistan, tarih boyunca yakın ilişkilerin devam ettiği, önemli bir ülke olmuştur. Önemli kültürel, ekonomik ve ticari değere sahip olan ülkeye yönelik ilgi her geçen yıl katlanarak artmaktadır. Gerek orada eğitim hayatına devam etmek isteyenler gerekse de ticari ve ekonomik faaliyetlerin içinde bulunmak üzere, Türkiye vatandaşlarının merak ettikleri konu başlıkları vardır. Gürcistan oturma izni alma, süreci ve yapılacak başlıca işlemler bu soruların başında gelir. Buna göre, ülkemiz vatandaşları oturma iznine sahip olmak adına neler yapmalıdır? En kısa sürede ve başarılı şekilde izin almanın yasal süreçleri nelerdir? Konu ile ilgili merak ettiklerinizin tümüne birden yazımızda ulaşabilirsiniz.

Gürcistan’da Oturma İzni Nasıl Alınır?

Öncelikle konu ile yakından ilgili olan kimselerin çoğunluğu tarafından merakla beklenen sorular, Gürcistan’da oturma izni alma süreci ve bu sürecin toplam maliyeti gibi sorulardır. Evet, başka bir ülkeye doğrudan oturma talebinde bulunmak sonucunda her zaman başarılı sonuç elde etmek mümkün olmayabilir. Kimi zaman, ret gelmesi ve olumsuz sonuçlanma gibi olasılıklar da mevcuttur. Planlarınızın aksaksız yürümesi ve bir aksilik ile karşılaşmamak adına öncelikle, Anka Internet (Georgia) LTD.’in Anka System güvencesinden yararlanmanız tavsiye edilecektir. Sizin adınıza gerekli tüm yasal süreçler için girişimler başlatılacaktır. Oturma izni almanız tabi ki garanti edilemez ancak başarılı sonuç elde etmeniz muhtemel olacaktır.

Sonda belirtilmesi gerekeni başta söylersek, Gürcistan Hükümeti, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından giriş ve çıkış süresince vize ya da pasaport talep etmemektedir. Bu nedenle Gürcistan’a giriş ve çıkışınız için sadece Türkiye Cumhuriyeti kimlik belgesi yeterli olacaktır. Bu açıdan değerlendirildiğinde, Gürcistan oturma izni alma süreci sanıldığından daha kolay olabilir. Ülkemizle Gürcistan arasında sağlanan sıcak ilişki ortamı nedeniyle, çok sayıda vatandaş, Gürcistan’a turistik ve ticari ziyaretler düzenlemektedir. Turizm amaçlı geçişlerde TC kimlik belgenizin ibrazı yeterli iken, Gürcistan’da oturmak ve çalışmak içinse, oturma iznine sahip olmalısınız. Denetleme ve incelemeler sıklıkla yapılmasa da, oturma izni olmadan iş kuran ve çalışan kimselerin sınır dışı edilme durumları ortaya çıkacaktır.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Gürcistan oturma izni alma başvuruları sırasında TC kimlik belgesi yerine, pasaportları ile başvuruda bulunmaları gerekir. Oturma izni alan kimseler, belirli bir süreyi geçirdikten sonra, Gürcistan vatandaşlığına geçmek için başvuruda bulunabilir. Bu durumda, ticaret sicilinize ve kişisel geçmişinize dikkat edilecektir.

Oturma izni almak, vatandaşlığa geçiş işlemlerini başlatmak gibi süreçlerde kendinizi yalnız hissetmeyin. Anka Internet (Georgia) LTD.’in Anka System ofislerinde yapılacak inceleme sonrasında, sizin adınıza yasal girişimler başlatılacaktır. İhtiyacınız olan yasal danışmanlık ve girişimler, profesyonel uzmanlar tarafından sağlanacaktır.

Gürcistan’dan Neden Oturma İzni Alınır?

Gürcistan da oturma iznine sahip olmak isteyen vatandaşların, 3 farklı nedenden dolayı talepte bulundukları bilinmektedir. Buna göre yabancı ülke vatandaşları sırasıyla;

  1. Çalışmak için oturum izni alma sürecinde:

Çalışmak için oturum izni almak isteyen kimselerin içinde bulundukları iki farklı durum söz konusu olabilir. İlk olarak, kendi şirketinin kurulması isteği, ikinci olarak da faaliyet gösteren bir işletme bünyesinde belirli bir dönem süresince kesintisiz çalışma isteğidir. Ticari işletme açmış olan kimselerin aynı anda, çalışma iznine de sahip oldukları anlamına gelir. Maaş karşılığı çalışmak amacıyla Gürcistan oturma izni alma talebiniz için iş yeri yaptığınız İş Sözleşmenizi ibraz etmeniz gerekecektir. Gerekli olan resmi harçlar yatırıldıktan sonra, uygun görülmesi halinde oturma izni talebiniz onaylanacaktır.

  1. Eğitim Alma Gerekçesine Bağlı Oturum İzni

Oturma izni sürecinde en çok karşılaşılan gerekçelerden biride, eğitim almak amacıyla oturum iznini talep edilmesidir. Eğitim almak üzere kayıt yaptırdığınız okuldan, öğrenci belgenizi ve kayıt evraklarınızı talep etmelisiniz. Ardından, resmi başvurunuzu bu evraklarla yaparak, kısa sürede Gürcistan oturma izni alma hakkına sahip olabilirsiniz. Özellikle son yıllarda, ülkede kaliteli üniversite sayısı ve çeşitliliğinde artış yaşanmaktadır. Bu durumda, çevre ülke vatandaşlarının ilgi ve dikkatini çekmektedir.

  1. Evlilik Gerekçesine Bağlı Olarak Oturum İzni

Gürcü vatandaşı olan bir birey ile evlilik yapmışsanız ya da evlilik planlarınız varsa, Gürcistan oturma izni alma sürecinde bu durum lehinize büyük katkı sağlar. Evlilik belgelerinizi, oturma başvurusunda kullanarak, süreci lehinize olacak şekilde kısaltabilirsiniz.

 

 

 

WhatsApp chat